´Holandské světlo vám nemohu dobře nakreslit; ono je tak čisté a průhledné, že vidíte každý obrys a detail až na kraj světa – proto oni ti staří malíři tak jasně a skoro až s lupou propracovávali své obrázky do nejmenších podrobností; to dělá ten zdejší rosný vzduch. A krom toho holandské světlo dává barvám takovou zvláštní čistotu; jsou nesmírně jasné, ale nejsou žhavé ani křiklavé; jsou jako čerstvý květ pod krůpějí rosy. Jsou čisté a chladné. Abys teda věděl, světlo má veliký vliv na umění a květiny a mimoto na dívčí pleť.´
Karel Čapek, Obrázky z Holandska (1932)
Holandské kanály, nebe, světlo, počasí měnící se z minuty na minutu, umění, sochy, živé město, člověkem vytvořená Krajina. Voda a stromy, odvážné projekty, otevřenost a přímost, měřítko a v neposlední řadě bydlení na vodě. To všechno nás čekalo na týdenním výletě po současné krajinářské architektuře Holandska.
Na konci září jsme se vydali do Nizozemí na týdenní exkurzi se studenty krajinářské architektury České zemědělské univerzity. Díky našim studijním i pracovním zkušenostem v zemi jsme se na týden stali jejich průvodci současnou krajinářskou architekturou.
Cestovali jsme společně po řadě inspirujících, odvážných a hravých projektů na rozmezí krajiny, architektury a urbanismu. Postupně jsme navštívili pěstební školku dodávající vzrostlé stromy Van den Berk, města Eindhoven, Utrecht, Amsterdam a Almere. Jedním z vrcholů našeho archi-výletu byla návštěva nedávno dokončeného domu Sluishuis od dánského ateliéru BIG, domu na vodě s vlastním molem i přístavem, se střechou jako veřejným prostorem a střešní vyhlídkou s širokými výhledy na Amsterdam a Ijmeer, rozsáhlou vodní plochu původního moře.
Po cestě jsme potkali i několik realizací ateliérů, se kterými jsme se v Holandsku potkali profesně blíže – WEST8, Carve a Omgeving. Komplexním zážitkem byla celodenní návštěva přírodního Národního parku Hoge Veluwe, muzea Kröller-Müller a navazující „sculpture garden“. Muzeum se nachází uprostřed uzavřené přírodní oblasti a je přístupné pouze pomocí jízdních kol, která jsou zde volně k dispozici pro pohyb v chráněném krajinném území. Jízdu na kole ´Omafiets´ přežili všichni účastníci ve zdraví, a tak jsme pokračovali vzhůru k dalším cílům.
Poslední zastávkou byla krajinářská výstava Floriade 2022. Hlavním tématem výstavy bylo propojení urbanismu a krajiny, rostlin a budov, práci se srážkovou vodou a udržitelnost celé nové čtvrti, která na půdorysu výstavy následně vznikne.
V závěru výletu jsme se společně shodli, že architýden v Holandsku nám nejen přinesl spoustu nových vjemů a inspirace, ale že jsme si ho především po náročnějším čase znovu užili a nadechli se – a nyní hurá do ateliéru a projektovat s odvahou!